انقلاب به روایت مطبوعات تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک

 | تاریخ ارسال: 1396/11/17 | 
نمایشگاه «انقلاب به روایت مطبوعات تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک»، هم‌زمان با فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی مردم ایران در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران گشایش یافت.
 
به گزارش روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «انقلاب به روایت مطبوعات تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک»، تصویری نزدیک از روایت مردمی انقلاب را پیش روی مخاطبان می‌گذارد؛ رخدادهای سال‌های 1357 تا 1359 خورشیدی، زمانه‌ای که خون‌هایی بر زمین ریخت تا انقلاب پیروز شد و کوشش‌هایی که به کار آمد تا انقلاب نوپا به بار نشیند.


این مطبوعات تاریخی، روزگاران پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران را به نمایش می‌گذارند؛ نمایی از شور و شعوری ملی در سراسر این سرزمین و روایتی نزدیک از یک انقلاب بزرگ بر برگ‌های اثرگذار مطبوعات. این نمایشگاه، روایت تومار ستمکارانی است که درهم پیچیده شد و تومار مطبوعات، حکایت آنان و مردمان پیروز را روایت کرد.
تصویرهایی از دیوارنوشته‌ها، پارچه‌نوشته‌ها، شعارها و سروده‌های مردمی، حضور گروه‌های گوناگون جامعه در راهپیمایی‌ها، برخوردهای خشونت‌آمیز ماموران حکومت پهلوی با مردم، باورهای دینی مردم و شادی ایرانیان پس از فرار شاه، که در این مجموعه مطبوعات منتشر شده است، در نمایشگاه انقلاب به روایت نشریات به چشم می‌آید. از جمله آثار این نمایشگاه به مجله «امید ایران» یا تابلویی از تصویر «سالنامه کشور ایران» در سال 1358 می‌توان اشاره کرد.
این سالنامه از سال 1350 تا 1359 خورشیدی در چاپخانه مقدم تهران منتشر می‌شده و افزون بر تقویم رسمی، مطلب‌هایی دیگر نیز در آن درج می‌شده است.
«انقلاب به روایت مطبوعات تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک»، در روزهای غیر تعطیل از ساعت 8:30 تا 16:15 در کتابخانه و موزه ملی ملک برپاست علاقه‌مندان می‌توانند به ساختمان این گنجینه در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد مراجعه کنند. بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک همچنین در دهه فجر رایگان است.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1271 بار   |   دفعات چاپ: 220 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه نقد کتاب تاریخ می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | History Quarterly Book Review

Designed & Developed by : Yektaweb